Centrum Kultury Błaszki

Zostań wolontariuszem WOŚP!

24.10.2022

Jak co roku, w naszej gminie będzie działał sztab WOŚP przy Centrum Kultury w Błaszkach, który będzie organizował zbiórkę. 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 29 stycznia 2023 roku. „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!” – to hasło zbliżającego się finału WOŚP.

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. 

Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

Błaszkowski sztab liczy corocznie ok. 100 wolontariuszy, są to głównie uczniowie z naszej gminy. Mieszkańcy gminy Błaszki bardzo aktywnie wspierają inicjatywę Jurka Owsiaka.

Już teraz zapraszamy wszystkie osoby, które chcą kwestować podczas Finału WOŚP do Biblioteki w Błaszkach gdzie czekają ankiety do wypełnienia. Ankietę można również pobrać z linka poniżej.