Centrum Kultury Błaszki

Błaszkowskie Noce 2018 za nami

31.08.2018

Plener malarski „Szlakiem dworków szlacheckich” zorganizowany w tym roku pod hasłem „Park Art” rozpoczął czwartą edycję Błaszkowskich Nocy. W tegorocznym plenerze uczestniczyli artyści z Warszawy, Mazowsza i Krakowa: Tamara Baczkowska-Urban, Leszek Gapski, Barbara Kowalska, Liliana Soja, Marek Strójwąs i Elżbieta Śmigiel.  Dołączyli do nich twórcy z gminy Błaszki: Aleksander Garncarek, Krzysztof Czarnek i Dariusz Woźniak. Obrazy namalowane podczas tegorocznego pleneru można oglądać przez cały wrzesień w Bibliotece w Błaszkach.

W piątkowy wieczór 24 sierpnia br w Wojkowie miał miejsce IV Nocny Armagedon. Mowa oczywiście o doskonale zaplanowanym i zrealizowanym biegu przełajowym dla miłośników ekstremalnych wyzwań. W tym roku zawodnicy mieli do pokonania trasę o długości 8 kilometrów z około 50 przeszkodami naturalnymi i sztucznymi, takimi jak zbiorniki wodne, błoto, zasieki, ogniska, nasypy i wiele innych, zawodnicy musieli się wspinać, czołgać i biec na czas pod osłoną nocy. W biegu udział wzięło niespełna dwustu zawodników z całej Polski, w tym 50 kobiet, jeden zawodnik przyjechał do Wojkowa z Czech. Zawodnicy chwalili sobie trasę biegu, ale też świetną sportową atmosferę i gościnność lokalnej społeczności. Organizatorami biegu była Gmina Błaszki i Rajsport Active Team z Sieradza.

Sobota, pierwszy dzień głównych wydarzeń w ramach tegorocznych Błaszkowskich Nocy, które mają miejsce w Parku Niepodległości w Błaszkach, obfitował w atrakcje dla całych rodzin. Była rodzinna biesiada, koncerty, animacje dla dzieci, nie zabrakło również akcentów charytatywnych. Już od godziny 12:00 rozpoczęła się akcja pod nazwą Krew dla Natalii ze Złoczewa za fotel Burmistrza Błaszek. Każdy kto oddał krew na ten szczytny cel miał możliwość zasiać w fotelu Burmistrza Błaszek i zrobić sobie pamiątkowe selfie. Krew oddało 15 dawców. Zebrano prawie 7 litrów krwi. Bezpłatnie można było skorzystać z Mobilnego Centrum Diagnostyki Osteoporozy i uzyskać informacje na temat własnego stanu zdrowia w kierunku osteoporozy a także zbadać słuch.

Podczas wydarzenia można było wesprzeć akcję „Daj coś kolorowego”. Akcja polegała na charytatywnej zbiórce zabawek dla dzieci, elementów garderoby i kosmetyków dla dorosłych podopiecznych oddziałów onkologicznych w regionie łódzkim.

Jak co roku sprzed Urzędu Miejskiego w Błaszkach można było wyruszyć na bezpłatną wycieczkę „Szlakiem dworków szlacheckich” z przewodnikiem sieradzkiego PTTKu.

Od godziny 16:00 do 20:00 dla najmłodszych uczestników Błaszkowskich Nocy zorganizowano Krainę Dzieci podzieloną na strefy animacji kreatywnej, rodzinnej i piknikowej.

Głównym elementem wydarzenia był Jarmark Błaszkowski ze Strefą niskich cen, gdzie można było skosztować lokalnych przysmaków za symboliczna złotówkę. Co roku stoiska z przysmakami organizują stowarzyszenia z terenu gminy Błaszki skupione w grupie roboczej Aktywna Gmina Błaszki. Finałem biesiady był konkurs na najlepszą błaszkowską nalewkę.

W sobotni wieczór na scenie Błaszkowskich Nocy wystąpili: Kapela podwórkowa z Ukrainy - Rawskie Retro, Zespół Poznakowski Band, Lechosław Białecki z przebojami świata oraz Zespół Silent.

 

Niedziela, 26 sierpnia

Niedzielne wydarzenia, rozpoczęły się dożynkami gminno-parafialnymi  w Kalinowej. O 12:00 odprawiona  została Msza Święta w intencji rolników przez proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny w Kalinowej ks. kan. Tadeusza Sticha, po nabożeństwie rozpoczął się festyn dożynkowy na boisku LKS Kalinowa. W tym roku współorganizatorami  dożynek wraz z Burmistrzem Błaszek Karolem Rajewskim byli sołtysi Kalinowej, Garbowa i Golkowa. W dalszej części uroczystość przeniosła się do Błaszek, gdzie od godziny 16:00 do 20:00 w Parku Niepodległości w Błaszkach czekała moc atrakcji w Krainie Dzieci – warsztaty plastyczne, plac zabaw oraz animacje kreatywne, rodzinne i piknikowe. Od 16:00 do 18:00 można było oglądać i wziąć udział w animacjach sztuk walki – karate Kyokushin. O 15:00 tradycyjnie wyruszyła wycieczka „Szlakiem Dworków Szlacheckich”, które porowadziła przewodnik sieradzkiego oddziału PTTK. Przez dwa dni można było także podziwiać obrazy namalowane podczas tegorocznego pleneru „Szlakiem dworków szlacheckich” pod hasłem „Park Art” w namiocie artystów w Parku Niepodległości w Błaszkach.

Podobnie jak w sobotę, w niedzielę w Parku Niepodległości miał miejsce Jarmark Błaszkowski, czyli liczne stoiska z lokalnymi przysmakami i rękodziełem. To też Strefa niskich cen, gdzie miejscowych smakołyków można było skosztować za symboliczną złotówkę. Jak zawsze przygotowały je stowarzyszenia z Aktywnej Gminy Błaszki.
Finałem biesiady był konkurs na błaszkowską nalewkę. To konkurs na najlepszy trunek na bazie runa leśnego. Biorą w nim udział nalewki przygotowane i zgłoszone przez stowarzyszenia i organizacje uczestniczące w Błaszkowskich Nocach w roku 2018. Oceniane są walory smakowe, aromat a nawet dekoracja flakonu. Tegoroczna edycja zgromadziła dziewięć nalewek konkursowych. Spośród nalewek zgłoszonych do konkursu najlepszą okazała się nalewka z czarnej porzeczki przygotowana przez Stowarzyszenie „Polne Kwiaty”.
Na parkingu przed Urzędem Miasta tak jak w sobotę ustawione było Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy. Podczas wydarzenia było można także włączyć się w akcję Daj coś kolorowego.
Nie zabrakło także dobrej muzyki. Na scenie w Parku Niepodległości wystąpili: Zespół „Szyszki z Lutomierska”, Krzysztof Pilch – przeboje świata, Kapela z Szaconkiem z Włocławka, – Duet „For You” – covery.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali przy organizacji tegorocznych Błaszkowskich Nocy.